Cantemir Azs
Bine ati venit .
Avem noi rubrici si in curand se va upgrada rubrica cu filme si muzica.
Dar pentru inceput am schimbat tema profilui si am facut rubrica numita "galerie" langa butonul cu "portal"unde puteti pune atat poze personale cat si cele care va plac .

m
Ultimele subiecte
» Un click o rugaciune
Lun Sept 10, 2012 9:42 am Scris de isus te iubeste

» Cine sunteti si hai sa facem cunostinta
Lun Sept 10, 2012 9:31 am Scris de isus te iubeste

» cum se canta la clarinet
Sam Mar 26, 2011 1:20 am Scris de grozea mihai

» Cine apara drepturile copiilor?
Sam Mai 22, 2010 3:24 am Scris de Admin

» Ce stiti despre situl www.ia-premiu.co, www.gbx.ro, www.e-joculet.ro?
Sam Mai 22, 2010 3:22 am Scris de Admin

» Nu se gasesc vaccinuri pentru copii.
Mar Mai 18, 2010 8:57 am Scris de coradi08

» Concurs DORMEO, 2000 - Euro, mini laptop, aparat foto, telefoane Nokia
Sam Mai 15, 2010 3:38 am Scris de coradi08

» orasul Braila
Vin Mai 14, 2010 12:56 pm Scris de coradi08

» Linkuri Utile
Dum Aug 09, 2009 4:06 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Noiembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Calendar Calendar

Manualul Bisericii azs download
Partituri
Partituri azs:Partituri aici
Cine sunteti si hai sa facem cunostinta

Mier Iul 16, 2008 12:34 am Scris de Admin

;)Eu ma numesc Daniel sunt din braila
voi? Very Happy

Comentarii: 17

Power point-uri

ce parere aveti?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

ce parere aveti?

Mesaj  Admin la data de Mar Ian 27, 2009 1:01 pm

Home > Supravietuitoarele scriu >
.
Supravietuitoarele scriu...
.

Având în vedere efectele abuzului sexual asupra copilului, din punct de vedere emoțional, psihologic, social si spiritual, am nevoie să fac un pas înainte:

Regret profund faptul că în corespondența mea cu supravietuițoare ale abuzului sexual în copilărie, în România, au apărut și nume de agresori, unii bine cunoscuți. Unele nume sunt singulare și deocamdată rămân confidențiale.
Altele însă sunt cazuri de pedofilie și ele au nevoie să fie expuse pentru a nu se face noi victime. Frecvența de repetare este 100%. Specialiștii în acest domeniu spun că un pedofil are între 200 și 400 de victime pe parcusul vieții (printre victime fiind fete/ băieți în raport 5/ 1).

Expunerea numelor este în conformitate cu al 10-lea principiu de Etică în Sănătate Publică: "Confidențialitatea informației trebuie respectată în cazul când, făcută public, ar produce rău individului si comunității. Excepție se face când există o mare probabilitate a unui pericol semnificativ pentru individ și comunitate". 2002 Public Health Leadership Society

În cazul în care persoane oficiale – civile sau religioase - au acces pe aceasta pagină, le încurajez să acționeze pe linia lor, în a face cercetări și a acționa pentru a întrerupe lanțul crimelor și a se aplica justiția.

Numele supraviețuitoarelor și rapoartele lor rămân în continuare confidențiale și vor fi folosite doar în instanță și numai cu acordul acestora.

Dr MargiAnne Isaia, MD MPH

A. Vasile Feresteanu a venit in casa noastra de multe ori, a stat la noi, a jucat rolul de iubitor al copiilor, de misionar si profesor de vioara si pian, si ne teroriza psihic pe mine si pe sora mea cu dorintele lui de a ne da masaj. Nu aveam nevoie de asa ceva si nu ma simteam confortabil sa se atinga nici de capul meu macar, i- am comunicat deseori ca nu imi trebuie masaj, mi-era greata de mirosul trupului lui si aplica uneori forta ca sa stai la masaj. Te tinea pur si simplu cu forta. Profita de nevinovatia noastra, ne simteam neputinciosi sa il respingem eu eram mai directa si spuneam ca nu vreau. La varsta aceea nu stiam ce inseamna abuz sexual si nici nu realizam intentiile dansului, ma bucuram de cate ori scapam de masajele "nevinovate".
Dar intr-o zi nu am scapat si a inceput masajul intii sub forma "nevinovata" ca de obicei, daca pot sa o numesc asa, apoi a inceput sa devieze in abuz sexual. A inceput sa isi bage mainile sub maieul meu si sa imi mangaie sanii. Mi-am dat seama ca a mers prea departe si e rusinos ce face, mi-am dat seama ca este vorba de o stimulare sexuala si el nu are dreptul la asa ceva. M-am sculat si am plecat. M-am simtit ca un gunoi, ma intrebam ce nu este in ordine cu mine de si-a permis asa ceva cu mine? Am ramas foarte complexata din cauza asta. Aveam aproximativ 12 ani, nu tin minte anul exact…

B. Cred ca exista foarte multi pedofili in biserica adventista si nimeni nu are curaj sa ii indentifice. Eu sunt una dintre persoanele fara curaj. Pot sa spun ca Vasile Feresteanu, este unul dintre ei. Si mai sunt cel putin 2 fete care au trecut prin acelasi lucru cu el. Mi-as dori daca pe forum-ul acesta, am putea sa punem cu o parola un fel de black-list. O lista in care fetele au curaj sa puna numele persoanelor care au facut asa ceva. Nu stiu daca este legal sau nu. Insa cunosc aceasta metoda in alte privinte, de pe alte site-uri. In general noi copii de romani, comunisti am crescut intrun denial complet. Mi-as dori ca acest site sa incurajeze fetele sa afle aceste informatii pretioasa si sa vada ca nu sunt singure...

C. Intr-adevar imi aduc bine aminte de respiratia destul de ciudata al lui Vasile Feresteanu si vocea lui care parea aproape sa se stinga. Stiu ca obisnuia sa ne faca masaj, noua copiilor. Parea intradevar asa de inofensiv si stiu ca de multe ori dormea la noi acasa si eu ( si cred ca si fratele meu mai mic) dormean cu el in pat. Imi aduc aminte, ca intr-o dimineata m-am trezit si mi sa parut ceva destul de ciudat….. Ce mi s-a parut asa ciudat era ca, atunci cand m-am culcat, aveam pe mine chiloti si pijama si dimineata aveam numai pijamaua. nu imi aduc aminte ce sa intamplat in somn…. Asta fusese in Romania.
Tin minte ca aveam deja vreo 11 ani, cand locuiam in _______ si el a venit la noi acasa. Eu inca aveam o parere buna despre el, cand mi-a propus sa imi dea un masaj. La inceput parea un masaj "normal", dupa care a inceput sa se extinda. Nu stiu cum ar fi decurs lucrurile (totusi nu cred ca ar fi devenit foarte violent), ca in momentul acela a sunat la usa, si tatal meu a intrat. Mi-am dat seama, dupa reactia lui, ca ceva nu era in ordine nici pentru el: incerca sa ii explice tatalui meu, ca tocmai am invatat spaniola, etc.
De fratele F. s-a mai plans si o fata de pastor, la care banuiesc, ca fratele F. obisnuia sa innopteze. Iar sora mea, o fata cu o personalitate mai puternica, l-a retezat imediat, povestindu-mi acum acest lucru.

D. Micu Paulini a abuzat si surorile mele si o alta fata care statea la noi in chirie de varsta cu sora mea mai mare. Stiu ca sora mea cea mare C., cu o anumita ocazie, datorita intentiilor lui, a avut cu Micu Paulin chiar o lupta fizica, sa poata scapa. Sora cea mijlocie, T. a avut mai mult curaj si la prima lui incercare fata de ea a spus lui tata care l-a confruntat si Micu a negat totul, ba inca el a spus ca numai a aranjat rochia sorei mele care era prea decoltata si o facea sa fie indecenta. Dintre noi cele 3 surori numai T. a avut curajul si a spus atunci, iar mult mai tarziu cand am devenit femei mature am discutat intre noi si am aflat ce i s-a intamplat fiecaruia. C. sora mai mare era la varsta cand hotarase sa se boteze, dar a fost scarbita de situatie si nu i-a mai trebuit sa auda pana in ziua de astazi de Biserica.

E. Buna MargiAnne, am vazut reactia. sa gasit o doamna sa apere biserica de la prabusire...nu am prea multe de spus la asta..... Sunt dispusa sa iti spun numele, insa as dori sa stiu ce implica acest lucru pentru mine si cum decurge un astfel de caz. Eu sunt in _____ si nu stiu daca sunt dispusa pentru anchete. Agresorul locuieste in _______ si este membru AZS, nu stiu sa aiba o pozitie speciala.
Al doilea este fratele Feresteanu, care trebuie un pic luat in supraveghere. Incerc sa iau legatura cu fata de pastor, trebuie sa vad daca e dispusa sa vorbeasca despre asta.
Nu te ingrijora de reactiile oamenilor, pentru ca intodeauna exista rezistenta, si mai ales cand e vorba de lucruri importante.

F. Emisiunea dvs. m-a rascolit cumplit… M-am hotarat totusi sa va scriu…Impreuna cu sora mea am fost victimele unui astfel de comportament parintesc. Am crescut doar cu tatal (mama a murit de timpuriu), fiind tinta actiunilor lui diabolice. Sora mea l-a urat cu toata fiinta ei , dintotdeauna. Astazi este o prostituata si o consumatoare de droguri. Eu am reusit profesional in viata si am o casnicie fericita. Mi-am spus mereu ca e crestineste sa-l iert (desi el nu a considerat vreodata ca a gresit) si sa las in seama lui D-zeu judecata. Ascultandu-va, am realizat ca e ok sa-l dispretuiesc, e ok sa -l ignor, un comportament ca acesta nu poate fi iertat. Niciodata nu i-am spus tata din toata inima si nici n-am putut sa ma las imbratisata fara ca, mai intai, sa ma acopar cu bratele. Nu stiu ce inseamna notiunea de tata, iar pe cea de mama mi-o amintesc vag… Mi-am facut curaj sa va scriu, desi am un nod in gat si tremur. Vreau sa aduc o raza de lumina celor abuzate de tatii lor, sa le incurajez sa creada intr-o viata normala, sa spere si sa iubeasca. Poate fi posibil. P.S. Am inchis tot ce-a fost intr- o cutie, intr-un ungher al mintii si nu-mi dau voie sa evoc nici o amintire, altfel as innebuni.

G. Stimata doamna Anne, am incercat sa pun urmatorul mesaj pe Intercer dar accesul este blocat . Va rog sa-l publicati dumneavoastra daca puteti, doresc sa-l fac public. Va multumesc. Am 50 de ani. Cand eram copila, venea des la noi acasa si imi dadea clase de vioara si spaniola. Pentru parintii mei era un om deosebit, uimiti de talentul si implicarea lui in activitatile tineretului bisericii. Avand incredere in el, parintii ma lasau singura in compania lui iar el profita de aceasta situatie pentru a incerca sa abuzeze de mine. Nu a reusit. Insa mainile lui au atins de multe ori parti intime ale corpului meu, bineinteles impotriva vointei mele. Era un abuz fizic si psihic in acelasi timp. Imi facea avansuri si eu nu puteam spune nimic parintilor pentru-ca nu m-ar fi crezut.. Asa cum multi altii nu cred nici azi ca el ar avea asemenea tendinte/pofte/...Eu sunt un caz fericit pt-ca a ramas doar cu atat cu toate ca acest chin a durat si a durut. Aceasta este pe scurt experienta trista pe care am avut-o cu VasileFeresteanu. Pentru ce vrea conducerea bisericii probe? Cand vi se aduc, in loc sa cercetati (sau mai bine spus, de majoritatea aveti cunostinta) acoperiti totul, amenintati, nedreptatiti folosindu-va de functia pe care o aveti? Ma ascund in spatele unui psedonim pt.-ca in alt caz pe care l-am adus cunostinta bisericii am fost amenintata atat eu cat si familia mea si am fost nevoita sa tac, sa ascund, sa plang si chiar sa ajung sa urmez tratament psihologic. Mi-e greu sa scriu ce ati citit.. Ma doare.. e un trist adevar.

H. (cazul Vasile Feresteanu) Doamna Anne! Persoanele care le cunosc eu nu domina internetul. Una este in varsta si este mama victimei si a fost martora cand sa prezentat cazul intr-un comitet din acea epoca. Si cunosc o victima care daca se intreprinde o actiune legala poate colabora. O sa vorbesc cu victima si spuneti daca aveti nevoie de ajutor in ce va poate ajuta pt sunt lucruri care banuesc ca doresc sa fie si confidentiale.Victemele au familii si sunt cunoscute in Biserica unele dintre ele.

I. Sunt __________ si cunosc unele dintre victime. Va pot pune in contact cu ele si cu persoane in varsta care pot sta ca martori. Fratele _____ care este la ______ cunoaste victimele si stie cine este acest om Vasile Feresteanu. El poate aduce dovezi ca a vorbit cu ___________ sa se ia masuri, dar suntem ingnorati.

J. Pastorul Micu Paulin in repetate ocazii a abuzat de mine. Una din aceste intamplari a fost cand el a venit la noi acasa (tata era prezbiterul comunitatii si el "venea cu treburi") si m-a gasit singura acasa. Eu imi faceam tema la masa masini de cusut...nu mai imi aduc aminte exact cum a decurs lucrurile dar stiu ca m-a luat in brate si m-a pus pe pat si ma dezbracat pipaind toate locurile mele particulare. Stiu ca si el s-a descheiat la pantaloni dar eu am tinut ochii inchisi...
Ceva zgomote de pe strada (locuiam langa o sosea asfaltata) l-a facut sa se opreasca, repetandu-mi de multe ori sa nu spun parintilor "cum ne-am jucat noi".
Alta ocazie a fost cand eram multi din membrii biserici adunati la cineva acasa sa sarbatorim anul nou, tin minte foarte bine, sotia lui era insarcinata cu primul lor copil. Atunci la 12 noapte, bulgarii aruncau artificii, iar de la noi de la Zimnicea se vedea foarte bine spectacolul acela frumos de lumini. Deci am iesit cu totii afara in noaptea aceia sa vedem artificiile, fiind iarna era ger afara, iar el care statea in spatele meu sub pretextul ca ma incalzeste ma pipaia cu nerusinare.
Am fost foarte greu marcata de aceste incidente, evitam sa merg la biserica sa il aud predicand inventind pretexte copilaresti, cum ca ma doare burta si altele...

K. Nu pot sa dau marturia mea, pentru ca victima este din familie nu sunt eu si nu pot vorbi in numele nimanui. V-am scris din perspectiva unei persoane indignate pentru ca nu se face nimic in aceste cazuri. Am vazut o raza de lumina cind ati aparut dumneavoastra cu emisiunea, cu web, cu articolul... Preocuparea vine de asemenea din perspectiva spirituala, in sensul ca este strigator la cer ca un abuzator sa reprezinte sau sa prezinte pe Dumnezeu. De asemenea cred ca a face dreptate poate inalta si nu cobori prestigiul Bisericii.

L. Il cunosc pe Vasile Feresteanu, l-am apreciat din toata inima si nu as fi crezut in ruptul capului acuzatiile ce-i sunt aduse...DAR.. mi-am amintit ca in urma cu ceva timp o verisoara ce este in momentul de fata doctor oncolog in Brasov si desi a fost crescuta in fam.de azs, nici nu vrea sa auda de credinta. Am auzit-o ca l-a acuzat pe VF de pedofilie si sa avem grija de copiii nostri daca vrem sa invete cu el la pian. Atunci ca si acum am ramas masca, numai ca atunci nu i-am dat crezare absolut deloc, zicandu-mi ca nu mai stie diavolul ce sa inventeze de copiii lui Dumnezeu. Dupa toate cele citite pe forum, dupa analiza pe care i-am facut-o verisoarei imi dau seama ca avea dreptate, cu parere de rau. Doamne,in ce timpuri taim! Mi se face rau! Sa ne ajute Domnul sa procedam cu grija si responsabilitate in acest caz! Va spun ca imediat ce va mai sosi VF in comunitatea nostra il voi aborda si-L rog pe Domnul sa puna cuvintele Lui in gura mea. Nu-l voi intreba daca e adevarat sau nu, pt ca acest aspect este destul de clar. Dupa atatea acuzatii, de la atatea persoane intregi la minte si care nu se cunosc intre ele... e destul de clar !
Admin
5 level
5 level

Numarul mesajelor : 64
Varsta : 28
Puncte : 34
Reputatie : 3
Data de inscriere : 15/07/2008

Vezi profilul utilizatorului http://azscantemir.forumh.net

Sus In jos

....

Mesaj  dexterpok la data de Vin Feb 13, 2009 5:55 am

Eu nu inteleg de ce tot insistati asupra lui FELESTEANU???????? Rolling Eyes El nu este tot om ca si noi ..........Sora White nu ne spune ca in vremurile din urma vor fi biserici cazute in frunte cu pastorii lor???( eu parca asha stiu)
dexterpok
3 level
3 level

Numarul mesajelor : 63
Varsta : 24
Puncte : 6
Reputatie : 0
Data de inscriere : 22/11/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: ce parere aveti?

Mesaj  Costin la data de Vin Feb 13, 2009 6:33 am

in primu rand raspund la postarea lui admin!...

priam data am cerzut k este o conspiratie... acum nu mai cred... la urma urmei nu ma intereseaza mai ales k face biserica de ras shi k-l cunoaste o gramada de lume...

io l-am auzit odata vorbind shi ne povestea experiente....destul de extraordinare shi chiar ne-am rugat cu el....nu mi se parea un ipocrit da dak lumea asa zice ... nu stiu ce sa zic decat hai sa avem grija in domeniu asta si la cel mai mic lucru sa reactionam radical

in al doilea rand raspuns la ce a zis ovidiu!

cand dai un astfel de raspuns te rog sa imi spui mai intai credinta ta in legatura cu elen white si cate carti ai citit scrise de ea si despre ea.

nu vreau sa intelegi ca sunt impotriva elenei white (sigur asa o sa inteleaga majoritatea) dar majoritatea azs-ilor aud 2-3 citate care se tot repeta de la amvon shi le zic shi ei mai departe fara sa citeasca ei singuri.

eu nu sunt impotriva ei dar pana acum am simtit ca nu ma atrage cu nimic stilul ei de a scrie asa ca nu am citit si am evitat sa folosesc ceva din scrierile ei.

problema se poate pune si in felul urmator: daca cineva se trezeste sa scrie un site de genul celui pe care l-am vazut cu pedofilia in dreptul ei ce ne facem? mai ales daca par oameni sinceri shi chiar victime???(nu cred ca o sa fie cazul dar sunt doar curios cum atireactiona)
Costin
4 level
4 level

Numarul mesajelor : 78
Varsta : 26
Puncte : 2
Data de inscriere : 26/07/2008

Sus In jos

Mesaj  Costin la data de Vin Feb 13, 2009 6:38 am

shi ink cv! mai dexterpok zici dc ne miram acum! pai cum sa nu te miri cand vezi un om pe care il consideri k e "omul lui Dumnezeu" k face lucruri d-astea!

oricine are incredere in oameni macar cat de putin! gandeste-te k maine-poimaine te insori shi n-ai vrea sa aflii la batranetze k nevasta ta a facut anumite lucrui shi te-ai mira foarte tare daca ai afla asa cv mai ales cand tu stii ca a fost o "sfanta" toata viatza!

cand aflii chestii d-astea te miri tare de tot crede-ma! (shi io am ramas uimit la faza cu feresteanu)
Costin
4 level
4 level

Sus In jos

ofofofof

Mesaj  dexterpok la data de Dum Feb 15, 2009 8:18 am

da costine....stiu si eu ca este ceva uimitor.......dar in vremurile din urma trebuie sa recunosti si tu ca asa se va intampla. Poate ca vom auzi lucruri mult mai rele despre unii oameni pe care ii consideram sfinti
dexterpok
3 level
3 level

Sus In jos

Mesaj  Costin la data de Sam Feb 21, 2009 2:16 pm

probabil.... oricum rata increderii in oameni din perspectiva proprie a scazut foarte mult shi foarte ciudat mi se pare ca am mai mlta incredere in oamenii pe care ii cunosc mai putin cu mici exceptii Exclamation Question
Costin
4 level
4 level

Sus In jos

:))

Mesaj  dexterpok la data de Joi Feb 26, 2009 5:42 am

Eu cred ca oamenii care au incredere in persoanele necunoscute se numesc "NAIVI"
dexterpok
3 level
3 level

Sus In jos

Mesaj  Costin la data de Vin Feb 27, 2009 1:42 pm

ai dreptate sant naiv dar uneori am si eu simtamantele mele care nu se supun neaparat ratiunii
Costin
4 level
4 level

Sus In jos

.........

Mesaj  dexterpok la data de Sam Feb 28, 2009 5:15 am

oooo...........m-ai dat gata cu ultimul mesaj....=))
dexterpok
3 level
3 level

Sus In jos

Mesaj  Costin la data de Sam Mar 07, 2009 5:46 am